W głowie się nie mieści!
20 grudnia 2019Dlaczego warto mieć w życiu pasję?
21 lutego 2020Dlaczego warto czytać książki?
W tym artykule przedstawiam 9 powodów, dlaczego warto czytać książki. Dodatkowo znajdziesz tutaj pewne wskazówki. Pomogą Ci one w walce z wymówkami typu ,,nie mam czasu na czytanie” i ,,nie mam pieniędzy na książki”.
Wszyscy ludzie sukcesu czytają każdego dnia. Czy wiesz, dlaczego? Oto odpowiedź:
1. Czytanie zwiększa zasób słownictwa
Czytanie książek powoduje zwiększenie zasobu słownictwa. Dzięki temu łatwiej komunikujesz się z otoczeniem. Jest to podstawa tworzenia trwałych i wartościowych relacji z innymi ludźmi. Potrafisz łatwiej wyrażać swoje myśli, opisywać uczucia, emocje itd.
2. Czytanie poprawia pamięć
W czasie czytania następuje pobudzenie układu nerwowego. Tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi. Dzięki temu zapamiętujesz to, co czytasz. Staje się to jeszcze łatwiejsze dzięki obrazom, które powstają w Twojej wyobraźni w czasie tego procesu.
3. Czytanie rozwija wyobraźnię
Dzięki temu szybciej uczysz się i zapamiętujesz.
4. Czytanie odpręża
Dzięki czytaniu masz szansę wrócić do stanu równowagi. Obniża się poziom stresu w organizmie. Masz okazję na chwilę zapomnieć o codziennych wyzwaniach i przenieść się w świat opisywany w książce, którą czytasz. Jest to także dla Ciebie czas na refleksję.
5. Czytanie pozwala zdobywać wiedzę
Możesz znaleźć książki praktycznie na dowolny temat (sport, biznes, finanse, rozwój osobisty, relacje, trening…). Dzięki książkom (także w wersji mówionej) masz możliwość nauczenia się dowolnego języka obcego. To z kolei daje Ci mnóstwo sposobności do poznawania ludzi i miejsc. Niektóre książki pomagają Ci poznawać siebie i odkrywać świat.
6. Czytanie pozwala ćwiczyć koncentrację
Aby zrozumieć to, co czytasz i wyciągać z tego wnioski, potrzebujesz skoncentrować się na dłuższy czas. Koncentracja potrzebna Ci jest wszędzie tam, gdzie nie działasz automatycznie (gdy uczysz się czegoś nowego, zbierasz nowe doświadczenia).
7. Książki są źródłem inspiracji
Gdy czytasz biografie i autobiografie ludzi sukcesu, masz okazję niejako przeżyć ich życie. Poznajesz ich punkt widzenia i ich doświadczenia związane z danym tematem. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze. Nie musisz już popełniać tych błędów, które oni popełnili na drodze do sukcesu. Historie tych ludzi mogą pokazać Ci, że jeśli ktoś inny potrafił pokonać trudności i zmienić swoje życie na lepsze, to Ty także możesz to osiągnąć. Dzięki temu możesz odkrywać swój potencjał i przekonujesz się, że możesz więcej!
8. Czytanie pomaga pisać lepiej
Czytając książki, poznajesz nowe słowa, uczysz się, jak prawidłowo łączyć wyrazy w zdaniu. Kształtujesz swój unikalny styl pisania. Ma to szczególne znaczenie, jeśli Twoja praca związana jest z komunikowaniem się przy pomocy różnego rodzaju wiadomości pisanych.
9. Czytanie pomaga lepiej radzić sobie z trudnościami
Nie ulega wątpliwości, że każdy w życiu nie raz zetknie się z wyzwaniami. Ludzie, którzy czytają książki regularnie są uważani za mądrzejszych i bardziej inteligentnych. Dzieje się tak, ponieważ tacy ,,oczytani” łatwiej radzą sobie z problemami. Potrafią spojrzeć na nie z różnych stron i wyszukiwać nawet najbardziej absurdalne rozwiązania. Najważniejsze jednak, że skuteczne. Poszukiwanie rozwiązań rozwija kreatywność.
Wskazówki
A oto obiecane 3 wskazówki, które pomogą Ci czerpać z czytania jeszcze więcej przyjemności.
1. Czytać rano, po południu czy wieczorem?
Czytaj wtedy, kiedy chcesz. Ważne tylko, by w tym czasie nic innego nie pochłaniało Twojej uwagi. To uniemożliwi Ci odpoczynek z książką. Może natomiast spowodować dodatkowy stres, a przecież nie o to chodzi.
Poleca się, aby książki, takie jak poradniki, książki edukacyjne, naukowe czytać rano, gdy jesteś wypoczęty, masz najwięcej energii i chęci do działania. Wtedy łatwiej Ci się skoncentrować. Ważne jest też to, aby wdrażać tę wiedzę w życie od razu. Wieczorem natomiast lepiej czytać powieści, one ułatwiają zasypianie.
2. Wymówka ,,nie mam czasu na czytanie” – jak ją pokonać?
Wstań 15 minut wcześniej niż zwykle, wypij szklankę wody, weź książkę do ręki, otwórz i zacznij czytać. Chodzi o wypracowanie nawyku codziennego czytania. Sprawdź, co się wydarzy, jeśli przez kolejne 30 dni codziennie przez 15 minut będziesz czytać fragment książki.
Innym sposobem na poradzenie sobie z tą wymówką jest zabieranie książki ze sobą ,,w podróż”. Stoisz w długiej kolejce? Jedziesz autobusem? Jesteś w podróży? Wykorzystaj ten czas produktywnie. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czytać książki w wersji papierowej – nic straconego! Wiele książek jest dostępnych jako audiobooki (książki mówione, których możesz słuchać nawet jadąc samochodem) lub e-booki (książki elektroniczne).
3. Wymówka ,,nie mam pieniędzy na książki” – jak sobie z nią poradzić?
Korzystaj z bibliotek, gdzie bezpłatnie możesz wypożyczyć książkę, która Cię interesuje. W wielu miejscach w Polsce organizowane są wymiany książek, gdzie możesz przynieść książki, które nie są Ci potrzebne i wziąć taką, która Cię interesuje. Na portalach ogłoszeniowych często są informacje, że ktoś odda książki bezpłatnie.
Warto inwestować w siebie. Odkładaj pieniądze (regularnie) na swoją edukację. Inwestuj w siebie. Pomyśl, ile musiałbyś zapłacić za konsultację z autorem książki (dotyczy szczególnie książek ,,rozwojowych”). Kupując książkę, oszczędzasz więc czas i pieniądze.
Dziękuję za przeczytanie tego wpisu. Jeśli masz pytania lub chcesz podzielić się swoją refleksją na temat tego, dlaczego warto czytać książki, napisz śmiało w komentarzu lub w wiadomości prywatnej.
A po więcej inspiracji kliknij >>TUTAJ<<
I pamiętaj: możesz więcej!